Barsawia

Formalnie jedna z Therańskich prowincji. Realnie jednak większość mieszkańców czuje własną niezależność i odrębność od tradycji i kultury Theran.

Granice prowincji nie są wyraźnie określone, ale większość jej mieszkańców uznaje, że północną granicę stanowi Krwawa Puszcza, a południową Morze Śmierci. Zachodnie granice to ubogie w formy życia Pustkowia, wyjątkowo niebezpieczne dla podróżnych i Zatruty Las. Wschód Barsawii oblewają słone wody Morza Aras.

Ponad połowę populacji krainy stanowią krasnoludy i orki. Najważniejsze zbiorowiska Dawców Imion w Barsawii to krasnoludzkie Królestwo Throalu, a także wielkie miasta: Wielki Targ, Iopos, Travar, Jerris i Kratas. Na trawiastych równinach Barsawii żyją niezliczone plemiona orkowych nomadów, a w dorzeczu Wężowej Rzeki wiele tysięcy t'skrangów. Lśniące Szczyty na południu krainy są domem trollowych przymierzy.

Historia krainy jest bardzo burzliwa. Barsawia targana była wielkimi wojnami i licznymi powstaniami. Przed Pogromem, starożytne królestwa orków (Kara Fahd), ludzi (Landis) i trolli (Ustrekt) toczyły ze sobą długoletnie wojny. Czasy Wojen Orichalkowych (około 400 TH) pogrążyły krainę w chaosie. Dopiero rychłe nadejście Pogromu sprawiło, że lokalne społeczności stanęły przed wspólnym wrogiem - zbliżającą się niepewnością jutra.

Thera od zawsze starała się narzucić zwierzchność prowincji. Z nakładem ogromnych kosztów, w północno-wschodniej części prowincji wybudowano Parlainth - miasto mające być therańską stolicą prowincji. Czas Pogromu przekreślił na moment starania Theran i przewrotnie wzmocnił znaczenie Throalu dla całej Barsawii.

Po Pogromie Thera starała się militarnie zawładnąć prowincją. jednak wojna z 1450 roku nadzwyczajnie zjednoczyła i zmobilizowała Barsawian do odparcia najeźdźców.

Dopiero wydarzenia po tragicznej śmierci króla Throalu, Varulusa III (zamach) i wylądowaniu behemota Triumf na wzgórzu Ayodhyaw 1508TH, Theranie rozpoczęli ponowną okupację prowincji, pogrążając krainę w chaosie wojennym.

Ludność całej prowincji w przybliżeniu liczy sobie blisko 2 000 000 (dane na 1510 TH). 30% populacji żyje w Throalu i jego wewnętrznych miastach, 50% populacji zamieszkuje niziny (wielkie miasta - to połowa z mieszkańców nizin, Domy t'skrangów, osady na nizinach, dżungle i obszary nadrzeczne), 20% populacji zamieszkuje wyższe rejony prowincji (góry i wzgórza).

Wielkie miasta Barsawii:
Jerris - ok 80 000 miekszańców
Iopos - ponad 100 000 mieszkańców
Kratas - ok 50 000 mieszkańców
Travar - ok 95 000 mieszkańców
Urupa - ok 60 000 mieszkańców
Parlainth i Przyczółek - ok 1000 stałych mieszkańców
Vivane - ok 95 000 mieszkańców
Wielki Targ- ok 50 000 mieszkańców

Mniejsze miasta:
Marrek
Ishkarat
Syrtis
V'strimon
K'tenshin

Miasteczka i większe osady:
Axalalail
Axalekso
Darranis
Denlikiyan
Daiche
Eidolon
Farram
Skawia
Servalen
Tansiarda
Vorst

Żródła:(Podręcznik Podstawowy, Imperium Therańskie, Prelude to War).

miejsca/barsawia.txt · ostatnio zmienione: 2018/05/03 15:47 przez gerion
[unknown link type]Do góry
Magus RPG