Przyczółek

Na południowym skraju Parlainth przycupnął Przyczółek - wioska handlarzy i punkt wypadowy dla badaczy Zapomnianego Miasta, której mieszkańcy chełpią się podobnym wyborem towarów jak w samym Wielkim Targu. W sklepach trafiają się czasem przedmioty pochodzące z pobliskiej Krwawej Puszczy, choć niełatwo je zdobyć

Źródła:
Podręcznik Podstawowy (ED1 PL), str 326

Każdy rozsądny badacz planujący podróż do ruin Parlainth, powinien wpierw odwiedzić Przyczółek, małą osadę położoną w kącie ruin miasta. Przyczółek oferuje niezbędne dobra i usługi, a także niezbędne informacje o Zapomnianym Mieście. Poniższy tekst opisuje Przyczółek, jego ważnych mieszkańców, miejsca, organizacje i rozważa wpływy różnych frakcji politycznych. Mimo, że w tym rozdziale ułożyliśmy informacje tak, by ułatwić pracę mistrzowi gry, powinien on zauważyć, że taki układ rozdziela wiadomości na dany temat w kilka miejsc. Na przykład informacje o Torgaku pojawiają się w części: Ważne miejsca, Znaczące postacie i Organizacje.

HISTORIA I ROZWÓJ

Miasto Przyczółek, założone w 1485 TH przez sławnego poszukiwacza przygód, trolla Torgaka, położone jest w części Parlainth znanej jako Mała Dzielnica1. Torgak wraz z towarzyszącymi mu trollami i orkami oczyścił Przyczółek zarówno z wrogich stworów, jak i cennych skarbów. Odbudował także częściowo ten odcinek ruin, aby służył jemu i innym poszukiwaczom przygód jako baza wypadowa do badania Parlainth. Założyciele Przyczółka naprawili część stojących budynków, a także zbudowali nowe na fundamentach ruin zbytnio zniszczonych. Wśród pierwszych i największych spośród odnowionych budynków znajdują się Sklepik Torgaka oraz zajazd Niespokojny Troll.

Od momentu założenia, miasteczko rozrastało się poza ruiny Parlainth. Większość jego stałych mieszkańców żyje w nowszej części, w skromnych kamiennych i drewnianych budynkach (zobacz Układ Przyczółka, dalej w tym tekście). Torgak wraz z innymi ponownie ułożył bruk na fragmencie roztrzaskanej Południowo-wschodniej Alei, która przecina Przyczółek na dwie części. Usunął też brzydkie resztki rozbitych rzeźb, stojących wzdłuż ścian alei. Dzikie pnącza zbyt szybko wkraczała do nowego miasta. Torgak wynajął więc byłych poszukiwaczy przygód, zbyt starych i poturbowanych, by ryzykować życie dla łupów, aby pracowali u niego jako ogrodnicy. Ktoś musiał się zająć przycinaniem pnączy, ale Torgak postanowił płacić im za to minimalną stawkę.

Bohaterowie graczy mogą odkryć, że właśnie ci ogrodnicy mogą podzielić się dokładnymi informacjami i mądrymi poradami. Badacze, którzy chcą dowiedzieć się o trudnościach przygód w Parlainth, dobrze uczynią rozmawiając z tymi niskoopłacanymi Dawcami Imion.

ROZBUDOWA PRZYCZÓŁKA

Po tym jak Torgak i jego kompani oczyścili południowo wschodni narożnik ruin, wybudowali tam swoje domy i rozpoczęli prowadzić interesy. Zbudowali także domy dla pierwszych przybyszów, których spodziewali się w nowej osadzie. Ten obszar, zamieszkany w pierwszej kolejności, znany teraz jako Pierwszy Sektor (First Section), obejmuje spośród znaczących miejsc – Sklepik Torgaka, zajazd Niespokojny Troll, Mapę na Murze (Map Wall) oraz Kantor Wiedzy Vardeghula (Vardeghul’s Lore Exchange). Ta część Przyczółka zajmuje w przybliżeniu jedną trzecią osady.

Kolejną, wkrótce wybudowaną częścią miasta była tak zwane Stare Sąsiedztwo (choć powstało zaledwie dziesięć lat temu). Jego mieszkańcy, wywodzący się z pionierów Przyczółka, nazwali tak Stare Sąsiedztwo dla odróżnienia od reszty osady. Podobnie jak Pierwszy Sektor, Stare Sąsiedztwo zajmuje trzecią część powierzchni miasta. Jako, że zbudowano je w czasie poprzedzającym najszybszy okres rozwoju Przyczółka, Stare Sąsiedztwo może się pochwalić kilkoma ważnymi punktami robienia interesów. Gdy mieszkańcy Starego Sąsiedztwa zapragnęli rozpocząć własną działalność, Torgak zlekceważył nowicjuszy nie wierząc w ich poważną konkurencję. Pozwolił więc otworzyć kramy i usługi bez żadnych ograniczeń. Od tego czasu nauczył się jednak doceniać konkurencję na rynku i zaczął żałować swojej wspaniałomyślności. Aby wyrównać rachunek, Torgak podniósł znacząco podatki w Starym Sąsiedztwie. Przyciągnął tym samym większą ilości klientów , a wędrownym handlarzom oferuje ceny lepsze niż ktokolwiek inny w mieście.

Ostatnia, trzecia część miasta nie ma oficjalnej nazwy. W większości są tu ulokowane domy mieszkańców, kilka karczm i straganów kupieckich, które zaopatrują raczej tutejszych niż poszukiwaczy przygód zmierzających do Parlainth. Wśród godnych uwagi mieszkańców znajduje się Pagmor Złote Gardło, który organizuje zakłady w wojnach kukieł2 stale prowadzonych wewnątrz Strefy Wojny.

PRZYCZÓŁEK DZISIAJ

Torgak i jego zastępcy stanowczo, ale i łaskawą kontrolują miasto. Poszukiwacze przygód, którzy zachowują się spokojnie, powinni czuć się tu bezpiecznie jak u siebie w domu. W Przyczółku żyje około 1000 osób, ale niewielu z nich mieszka tutaj dłużej niż kilka lat. Niektórzy bogacą się i wynoszą stąd byle dalej, by wydać ciężko zdobyte srebro i złoto. Większość jednak nie znajduje nic wartościowego w Parlainth i ostatecznie wyprowadza się. Znaczna ilość Dawców Imion ginie pośród ruin. Torgak nakazał palić zwłoki z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że Przyczółek nie posiada miejsca, gdzie można by chować zmarłych. Drugi powód to fakt, że kremacja zapobiega przemianie zabitych poszukiwaczy przygód w niebezpieczne żywotrupy.

Ekonomicznym źródłem utrzymania miasta jest pozyskiwanie łupów z ruin. Przyczółek zamieszkują głównie poszukiwacze skarbów i obsługujący ich dawcy imion. Wartość magicznych artefaktów i informacji zdobytych w ruinach sprawia, że Przyczółek przyciąga nadmierną ilość złodziei i agentów działających w imieniu różnych frakcji politycznych Barsawii. Obok siebie żyją throalscy agenci, therańscy szpiedzy, czy elfy z Krwawej Puszczy. Takie współżycie jest możliwe wyłącznie w Przyczółku. Poszukiwacze przygód mogą spotkać innych, sobie podobnych. Mogą spotkać też kupców zatroskanych opróżnieniem ich sakiewek z ciężko zdobytych monet.

Źródła:
Parlaith the Forgotten City (ED1 ENG), str 16, tłum Habib ref: http://habibsite.ubf.pl/readarticle.php?article_id=32

miejsca/przyczolek.txt · ostatnio zmienione: 2019/02/07 16:59 przez gerion
[unknown link type]Do góry
Magus RPG