Urupa

Jedno z wielkich miast Barsawii. Położone najdalej na wschód krainy, nad ujściem rzeki Wiji do morza Aras. Urupa powstała po Pogromie w 1430 TH, kiedy mieszkańcy siedmiu okolicznych kaerów postanowili wspólnie stworzyć osadę, która mogłaby ich wyżywić. Zbudowali miasto w miejscu gdzie Wija wpływa do Morza Aras. Urupą zarządza Rada Miejska złożona z 7 przedstawicieli dzielnic: obsydiańskiego Nehem, trollowego Otosk, orkowych Żelaznych Szponów, ludzkiego Zennice, elfiego Liandrill, t'skrangowego P'shestish i krasnoludzkiego Biharj.

Urupa ma garnizon liczący ponad 2000 żołnierzy. Flota powietrzna to 8 okrętów, a wodna to 3 galery wojenne i dwie jednostki V'strimonów. Trolle z Otosk w Urupie mają również stocznie, która jest w stanie naprawiać okręty powietrzne.

Historia

Miasto założyli około roku 1430 TH mieszkańcy siedmiu pobliskich kaerow. Dzieje założenia Urupy pióra Aulcrofta mówią, którędy przywędrowali tutaj osadnicy. Obsydianie i trolle pochodzą z jednego kaeru, zwanego obecnie Aras Nehem. Krasnoludy z Biharj siedziały tu przed Pogromem, to potomkowie throalskich osadników, którzy z ramienia Thery administrowali okolicą i doglądali therańskiego traktu do Parlainth. Orkowie pochodzą z plemienia Żelaznych Szponów. Członkowie plemienia, przetrwali w kaerze Bhotta i kaerze Elgor. Oba znajdowały się na północ do obecnej Urupy. Elfy przywędrowały z kaeru Liandrill, gdzie rosły Błękitne Róże. T’skrangi pochodzą z kilku wież dawnego niallu, podległego administracyjnie, wówczas V’strimonom. Po Pogromie wieże opuszczono. Ale od kilku lat, część mieszkańców P’shestish wróciła i przywróciła je do świetności. W Zennice mieszka 8-10 ludzkich rodów wywodzących się z jednego kaeru. Reszta to potomkowie mieszkańców okolic, którzy pomagali przy wznoszeniu murów miasta i osiedlili się w Urupie.

Władze

Miastem zarządza Rada Urupy złożona z 7 przedstawicieli wszystkich dzielnic. Na jej czele w latach 1494-1498 stał krasnolud z Biharj,Othadon Amebrik. Od końca 1498 TH Othadon wycofał się z polityki, a głową Rady Urupy została Fellidra Jer. Othadon nadal pełnił funkcję najwyższego sędziego, jako głosiciel Mynbruje. Po wyborach z 1498 TH, które przyniosły znaczące zmiany skład Rady Urupy wygląda następująco:

Fellidra Jer rajczyni z Zennice i głowa Rady, Llorga Głos Kryształu rajczyni z Żelaznych Szponów, Meristana rajczyni elfów z Liandrill, słynny Trubadur Omeyras reprezentant obsydiańskiego sektora Nehem, K'uorri Marakka rajca z P'shestis i członek Gildii Wolnych Kupców, Emkor Długi Paluch reprezentant trolli z Otosk, Jorge Werwisle radny z krasnoludzkiej dzielnicy Biharj

Tenukład utrzymywał się przez kolejnych 6 lat. Po wyborach z 1504 TH nastąpiło kolejne przetasowanie u władzy, i do dnia dzisiejszego skład rady przedstawia się następująco: * Fellidra Jer rajczyni z Zennice i głowa Rady, adeptka Trubadur, * rajca z Żelaznych Szponów, * Meristana rajczyni elfów z Liandrill, * słynny Trubadur Omeyras reprezentant obsydiańskiego sektora Nehem, * K'uorri Marakka rajca z P'shestis i członek Gildii Wolnych Kupców, * Emkor Długi Paluch reprezentant trolli z Otosk, * Jorge Werwisle radny z krasnoludzkiej dzielnicy Biharj

Aktywność gospodarcza:

- Urupańska Gildia Wolnych Kupców (skupia 70% kupców z dzielnic Zennice, Liandril, Żelazne Szpony, P'shestis i część z Biharj)
- Cech kupiecki z Biharj (to 30% zrzeszonych handlarzy, głównie krasnoludy i mieszkańcy Nehem i Otosk)
- throalski dom Yilwaz, konkuruje z wpływami theranskimi na rynkach Urupy, obłożony wysokim cłem
- therańscy kupcy, niezrzeszeni w cechach, płacący podatki magistratowi

Pozostałe cechy rzemieślnicze zostały zorganizowane w latach 1438-48YH na podobieństwo systemu wydanego edyktem króla Jothana IV w Throalu w 870 TH. Tak jak handlarze Gildii Wolnych Kupców płacą zaledwie 21% podatku dochodowego magistratowi, tak cech z Biharj oddaje 25% od obrotu. Członkowie obu gildii płacą na rzecz cechu roczną składkę 150 ss i na końcu roku obrachunkowego 1% od czystego zysku. Dom Ylilwaz ma preferencyjne podatki 30%, podobnie jak therańscy kupcy. Wszyscy skupieni poza cechami muszą płacić 38% podatku od obrotu. Przyłapanie na szmuglowaniu i sprzedaży poza księga handlową kończy się konfiskatą mienia, więzieniem lub wydaleniem z miasta i karami cielesnymi.

Większe gildie w Urupie:
Cech Alchemików z Liandrill,Cech Jubilerski, Cech Górniczy z Biharj, Cech Zbrojmistrzów, Płatnerzy i Kowali, Cech Kamieniarzy, Cech Murarzy i Budowniczych, Cech architektów i inżynierów, Cech poławiaczy, Cech przewoźników, Cech artystyczny, Cech Rzeźniczy z Żelaznych Szponów, Cech sukienniczy i krawiecki, Cech garbarzy, rymarzy i siodlarzy, Cech handlarzy zwierzyną, Cech Uzdrowicieli, Cech Trenerów, Cech magów,

Aby stać się członkiem cechu, wystarczy podpisać stosowne oświadczenie i być stałym mieszkańcem Urupy z prawami wyborczymi. Mieszkańcy Dzielnicy Przybyszów i obcy, wynajmujący lokale w innych sektorach Urupy, muszą płacić 38% podatek obrotowy. Konkurencja i patriotyzm urupańczyków, sprawia że szara strefa, szmugiel i nielegalne interesy są znikomym procentem działalności biznesowej w Urupie. Straż miejska reaguje szybko na doniesienia o nielegalnych interesach, a kary są czasem bardzo drastyczne dla przyłapanych na przemycie.

Znaczące postacie:

- Othadon Amebrik - głosiciel Mynbruje, krasnolud z Biharj, były rajca i Głowa Rady Urupy od 1494 TH, najwyższy sędzia
- Fellidra Jer - kobieta Trubadur VIIK, rajczyni z Zennice i głowa Rady Miasta od 1498 TH
- Llorga Głos Kryształu - orkowa rajczyni z Żelaznych Szponów
- Meristana - elfka, rajczyni z Liandrill, Trubdaur VIIK
- Dequaria Alandos - urzędnik Rady Miejskiej, protegowana Fellidry Jer
- Omoo z Urupy - obsydianin, Trubadur VIK z Nehem, często goszczący w Domu Trzcin
- Evon Tyrlath - znany uczony z Urupy
- Jorge Werwisle - kupiec z Urupy, od 1498 TH rajca i członek Rady Urupy
- Liandra - elf Trubadur VIIIK z Urupy
- Seosamh - Elf Mistrz Żywiołów IVK z Urupy
- Omeyras - obsydianin Trubadur VIIIK z Urupy, Rajca z Nehem
- H'kkori V'strimon - t'skrang, przywódczyni świątyni Garlen, Trubadurka VII Kręgu
- Kolarat - obsydianin Iluzjonista VIk z Urupy, chce założyć Szkołę Magii
- Jeeth z Urupy- wietrzniak Powietrzny Zwiadowca VII K, znany, wielki podróżnik
- G’klak Księżycowe Oko Syrtis – Fechmistrzyni VK, T’skrang
- Jandar z Urupy - człowiek KSenomanta IXK, Opiekun Ogrodów
- Illanistra - kobieta, Iluzjonistka VK z Urupy
- Klerkonius - człowiek Złodziej VK z Urupy
- Ruldo z Urupy - człowiek, Fechmistrz VI,
- Veran Tuul - uczony z Urupy, badacz Horrorów
- Mongur Sędziwy - troll, Zbrojmistrz XK
- Fagron Pieśń Kryształu - troll z Otosk, Mistrz Żywiołów VII Kręgu.
- Otrovik z Nehem - głosiciel Jaspree, adept Obrońca Natury IX Kręgu
- Raslin - krasnolud, cechmistrz Gildii Górników
- Emeric - krasnolud, Mistrz Żywiołów VI K, mistrz Gildii Magów z Urupy

Stosunki polityczne

Z Throalem łączy Urupę przyjaźń i współpraca. Miasto ma swój kodeks prawny, ale adoptowało wiele z throalskiej, Wspólnej Deklaracji. Mimo braku oficjalnego paktu, w okolicznościach zagrożenia, obie siły polityczne wspomogą się też militarnie. Królestwo Throalu ma tu swą ambasadę.

Z Domem V'strimon również łączą Urupę ścisłe więzi ekonomiczne. Miasto wzbogaciło się ogromnie na handlu z t'skrangami z jeziora Ban. V'strimoni mają tu swą ambasadę. Dwa v'strimońskie okręty wojenne zawsze cumują w Urupie.

Thera również wzniosła tu swą ambasadę. Urupa jest wolnym miastem, choć mającym dobre układy z Throalem. Dla theran to doskonały punkt wyjścia. by ieć pieczę nad wszystkim.

Krwawa Puszcza ma tu również swoich przedstawicieli. Dwór Alachii oficjalnie się izoluje od Barsawii, lecz w Urupie trzyma kilku zaufanych Dawców Imion, działających wyraźnie w imieniu i w interesie Alachii.

Adepci Urupy

Przy populacji 60 tys. liczba adeptów w Urupie sięga blisko 1 700, z czego połowa to Inicjowani. Poniżej przybliżona liczba adeptów z ważniejszych Dyscyplin:

Wojownicy - blisko 170, Mistrzowie żywiołów - prawie 150, Zbrojmistrze - prawie 140, Trubadurzy - ponad 130, Fechmistrze - ponad 130, Łucznicy - blisko 130, Powietrzni Żeglarze - prawie 120, Czarodzieje - ponad 100, Iluzjoniści - ponad 100, Ksenomanci - prawie 100, Łowcy Horrorów - ponad 40.

Znaczniejsi Mistrzowie (IX - XII):
Zbrojmistrz - 1, Łucznik - 1, Fechmistrz - 1, Powietrzny Żeglarz - 1, Czarodziej - 1, Ksenomanta - 1, Złodziej - 1.

Znaczniejsi Czeladnicy (V - VIII):
Wojownik - 19, Zbrojmistrz - 12, Mistrz Żywiołów - 6, Trubadur - 16, Czarodziej - 11, Łowca Horrorów - 4.

Ważne miejsca

miejsca/urupa.txt · ostatnio zmienione: 2021/02/04 20:58 przez gerion
[unknown link type]Do góry
Magus RPG