Karam, z osady Vorst

karam.jpg Co takiego ja w Tobie widzę?…
- Tana Luunar po nocy w Manu-Chane

[23 Ghamil 1440 - ]

Początki

rok 1007 - Kaer ludu Vorstów, na klifach jeziora Ban zostaje zamknięty - trwa Pogrom

rok 1404 - objawia się splugawienie Kaih Lia, wielkiego czarodzieja Vorstów.

rok 1407 - Wpływ Tendris'ala objawia się pełną mocą, widać szaleństwo i makabryczną sztukę wśród Vorstów.

rok 1408 - grupa oszalałych Uczniów Mrocznego Umysłu, niszczy bramę głównego przejścia, które zostało wcześniej zablkowane, gdy horror opanował czarodzieja, tym samym potwór dostaje się do wewnętrznych czxęści kaeru. Reszta zdrowych na umyślę Vorstów, wycofuje się do głębokich poziomów kaeru, odpierając horrora i żywotrupy, oraz konstrukty Tendris'ala

rok 1419 - przez 11 lat chronią się zbiedzy za magicznymi ścianami przed horrore mi jego służbą. Często robią wypady na terytorium horrora, by zdobyć pożywienie, wieleu z nich ginie.

rok 1421 - ekspedycja z Throalu bada kaer Vorstów, krwawo płacąc za każdy metr eksplorowanych podziemi. Unicestwiają wiele konstruktów i żywtrupów, w końcu ratują ocalałą setkę Vorstów.. NIe wiadomo, czy Tendris'al zginął…

rok 1422 - Vorstowie budują wioskę po wschodniej stronie jeziora Ban, u granic dżungli.
Sheila i Kandhar wychodza kaeru jako jedni z tej setki ocalalych. Maja wtedy 7 i 10 lat, to przyszli rodzice Karama, pozostali sami, ich rodziny zostały wymordowane przez sługi Horrora. Są dziećmi, kiedy powstaje nowa osada. Kandhar będąc chłopcem, często wyprawia się nad jezioro Vorst, by handlować z potężnymi T'skrangami z domu V'strimon. Zresztą wielu Vorstów podróżuje wzdłuż wybrzeża ogromnego jeziora, by z daleka podziwiać pływające miasto trzcin domu V'strimon.

rok 1437 - rodzice Karama pobierją się, jednak zaraz po ślubie okazuje się: ze Sheila jest splugawiona. Brat jej ojca, Li-Tah, wyrusza na poszukiwanie horrora. Kilka lat później zostaje zabity przez Horrora, mieszkańcy chcą ukamieniować Sheilę, gdyż potwór ma do nich dostęp przez nią, mimo, ze się nie objawiał od lat. Kandhar błaga starszyznę, by jej nie krzywdzili. Udaje się na dobrowolne wygnanie poza obręb wioski. Kandhar wstępuje na ścieżkę Wojownika,

Dzieciństwo

rok 1439 – Po kilku kolejny latach ze swoim mistrzem wyrusza na wyprawę. Pozostawia (nie wiedząc o tym) żonę w ciąży. Dziewięć miesięcy później rodzi sie Karam.

połowa roku 1440 - Niestety dziecko odziedziczyło po matce splugawienie, a sama Sheila nie przezyła porodu, nie było w pobliżu nikogo, kto by jej chciał pomóc. Dopiero po 3 dniach Vorstowie weszli do ich chaty i zabrali ledwie żywego noworodka. Horror, który karmił się cierpieniem matki i groźbami co zrobi z jej dzieckiem. Starszyzna początkowo chciała pozostawić dziecko na pastwę losu i poczekać aż samo dokona żywota. Jednak kiedy po kilku dniach bez pokarmu nadal żyło, stwierdzili że trzyma sie życia tak mocno iż dadzą mu szanse. Oczywiście żadna kobieta nie chciała karmić splugawionego noworodka, więc musiało mu wystarczyć kozie mleko, ale i z tym sobie poradził.

rok 1441 - Karam ma roczek. Rok pozniej wraca ojciec. Jego mistrz stracił zycie, a Kandhar ledwo uszedł ze swoim. Wiadomosci, ktore czekaja na niego w domu nie podnosza go na duchu. Leczac rany, wychowuje dziecko. Kiedy maly Karam moęe juz chodzic i opieka nad nim nie jest juz tak bardzo uciazliwa wyrusza z ojcem na kolejne polowanie na horrora. Wojownik bardzo chciał oczyścić siebie i syna i wrócić jako godny Vorst do osady

rok 1444. - Kandhar podejmuje ostateczną próbę. Przy pomocy syna wabi horrora w pulapke. Niestety ten sprytny plan nie wypala, ojciec ginie i w tym momencie pojawia sie elf ktory rowniez tropil tego horrora… Idharis w tym momenci był prawie gotów do awansu na 5 krąg… Horror pokonał ojca, jednak ten w ostatnim akcie samopoświęcenia zadał mu tak poważne obrażenia (plus pomoc Indharisa), że musiał na wiele lat uciec w astral i lizać rany. Elf, zajął się małym Karamem, a horor przez 5 lat leczył swoje rany. Elf złożył Przysięgę Krwi, że uwolni chłopca od znamienia. Tylko pod tym warunkiem starszyzna przyjęła Karama do siebie. Mieszkał na brzegu wioski, wykonywał najcięższe prace i był wyrzutkiem. Żył w pogardzie i izolacji, ale dzielnie znosił swój los.

rok 1449, Karam ma 9 lat Idharis przez ten czas często odwiedzał wioskę Vorstów i małego Karama, ten był bardzo pilnowany przez starszyznę i Wojowników, zważano na każdy objaw zawładnięcia przez horrora. Mimo, że elf, złożył przysięgę krwi iż uwolni chłopca od horrora, nawet za cenę swego życia i życia swych przyjaciół. To uchroniło Karama przed wielokrotnym ukamienowaniem.

rok 1453, Karam ma 13 lat, Idharis przygotowuje się do ostatecznej walki, zabiera chłopca w podróż na północ, w stronę strasznie splugawionej Krwawej Puszczy. Idharis jest Poszukiwaczem Serca, należy do elfiej organizacji, której celem jest przywrócenie „normalności” w Krwawej Puszczy, do odwrócenia straszliwego efektu wywołanego przez rytuał cierni. Zabiera Karama do Throalu. Młody Vorst okazuje się straszni epojętnym uczniem. Chłopak uczy się przy Indharisie historii Barsawii, poznaje pismo krasnoludzie i biegle włada throalskim, odwiedza wtedy po raz pierwszy Wielką Bibliotekę.

rok 1456 Karam ma 16 lat. Horror znając moce Idharisa (był wtedy na 5 kręgu) pozostawił dziecko w spokoju, odnawiając tylko co rok Znamię, sam przebywał a astralu szukając nowych ofiar. Idharis odszukał go i stoczył z nim zaciekły pojedynek (wcześniej odszukał przedmiot wzorca horrora i przedmiot wzorca wioski, by poznać jeden z jej tajników, dający wiedzę o słabości horrora). Idharis przygotował się bardzo dobrze, posłużył się też potężną magią krwi i niezrozumiałymi dla dziecka rytuałami… Walkę stoczył wraz z kilkoma sojusznikami - adeptami ścieżki Fechmistrza (kobietą Kanatris), Ksenomanty (t'skrangiem Pivrothem) i Czarodzieja (wietrzniakiem W'rilem) - u podnóża Gór Gromu… Karam był przy tym obecny. Odtąd chłopak był wolny od splugawienia.

Być adeptem

rok 1460 Kiedy Karam wszedł na próg dorosłości, zjawił się Idharis i wprowadził go na ścieżkę Łowcy Horrów. Nauczył go rytuału karmicznego, podczas którego wymieniał swych mistrzów i ich mistrzów: elfa Idharisa, który pokonał 16 horrorów, jego mistrza krasnoluda Grathusa Nieustępliwego, zabójcę 28 horrorów, jego mistrza, człowieka Calada Długie Ramię, który pokonał 38 horrorów i jego mistrza, elfa Gwanthena Długowiecznego, który w czasach Pogromu, zabił 12 horrorów. Sama nauka i terminowanie u Indharisa trwało 7 lat, bardzo długo, ale jak to przystało na Vorsta.

rok 1468 Karam został adeptem 1 kręgu ścieżki Łowców Horrorów.

rok 1475 - Jest adeptem jest prawie 8 lat, jakiś czas temu osiągnął III Krąg. Od początku swej kariery tropił pewnego horrora, mającego dualną postać. Horror zwał się Cierpliwiec i Karam, tropił jego astralną formę. Wiedział, że fizyczna tkwi u wrót jakiegoś kaeru w górach Tylońskich, ale wpierw chciał uporać się z astralnym ciałem stwora. W walce pomogli mu Javelis (Czarodziej 4 kręgu, człowiek pochodzący z Travaru) i Tana (ksenomantka 3 kręgu) - bliska przyjaciółka Karama. Javelis potem wrócił do w Throalu, na służbę u Merroxa mistrza Komnaty Rejestrów króla Varulusa III.

Z Taną Karam znał się od 1465 roku. Wiązało go z nią uczucie przyjaźni (może coś więcej) i wzajemnej lojalności. Karam wiedział, że Tana jest członkiem tajemnej organizacji,zwanej Wspólnotą Nocy, dość mrocznej i mającej własne cele.

Przygody

Mentor Karama, Idharis odkrył dziwne ślady w przestrzeni astralnej w północnych okolicach gór Delaryjskich (akurat tam przebywał) poza tym miał wizję zesłaną przez pasje, mówiącą o odrodzeniu wielkiego zła wśród orków. Zaczął studiować wiedzę związaną z historią tej rasy i odkrył, że dawne królestwo Kara Fahd, zostało spustoszone przez szaleństwo ostatniego króla, a wiele kaerów na tym terenie opanowanych przez horror podczas Pogromu postanowił udać się do dżungli zarastającej Kara Fahd, a Karama poprosił, by ten dowiedział się co nieco o legendach i historiach związanych z starożytnym królestwem, pod katem horrorów.

Karam poznając Tanę, dowiedział się, że żyje ona w górach Delaryjskich u podnóży których koczują plemiona orkowych nomadów, w jednym z plemion - Sprawiedliwe Żmije, żyje szaman posiadający ogromną wiedzę o dziejach Kara Fahd - zwą go Ganash. Postanowił więc go odszukać, uważnie badając otoczenie orków i ewentualne ślady splugawienia. W Manu Chane spotkał się też z Taną

Wplątał się tam niechcący w konflikt między orkowym plemieniem Sprawiedliwych Żmij i Rabusiów Dolgruka. Poznał przy okazji Dwirnacha i jego towarzyszy, Kiaura i P'rk. Idharis prosił go o zbadanie historii Kara Fahd, a drużyna Dwirnacha była w posiadaniu tajemniczego sztyletu, związanego w szczególny sposób z orkową historią. Udało im się wspólnie odnaleźć Ganasha, lecz przy okazji stoczyli dramatyczną walkę z członkami Rabusiów Dolgruka. Zyskali sobie za to szacunek Sprawiedliwych Żmij.

Rozstał się wtedy z Taaną, obiecując jej, że odwiedzi dziewczynę przy najbliższej okazji. Karam przyłączył się do Dwirnacha i postanowił wrócić wraz z nim do Huebri by osobiście przyjrzeć się siedmiu pozostałym sztyletom. Niestety, podczas powrotu zostali napadnięci podstępnie przez oddział Ponurego Legionu i oskarżeni o sprzymierzenie z Horrorami. Karam jako Łowca wyśmiał ich fałszywe zarzuty, wtedy zostali pochwyceni na rozkaz Vudraka i zniewoleni. Sprzedano ich później therańskiemu kupcowi Haldoriusowi. Potem przewieziony niewolniczą batą do Powietrznej Przystani, został sprzedany w niewolę indrisańskiemu paszy.

8 dnia miesiąca Doddul 1476 przybyli wraz Kiaurem, Dwirnachemi sprzedaną wraz z nimi Fechmistrzynią Andaną, do Vaniri, do zamku paszów Mandalay. W Mandalay długo poznawali historię rodu i jego tajemnicę. Zostali kupienie po to, by wstąpić na rytualną Ścieżkę Łowów i pomagać Cieniom - indrisańskim adeptom. Oni zostali Przynętami, a ich celem stało się pokonanie odwiecznego prześladowcy rodu Mandalay - Przeciwnika, Horrora Ambarpula.

Wtedy to Karam poznał Tizkarę, piękną elfką, swojego Cienia i późniejszego mentora. Na początku 1477 TH Tizkara rozpoczęła szkolić go na IV Krąg dyscypliny. Od początku między nimi była głęboko więź i wzajemna fascynacja. Wkrótce przerodziła się ona w gorący romans i prawdziwą miłość. Wiosną 1477 TH wraz z Tizkarą udał się Karam na pielgrzymkę do Dravady i tam szukali informacji potrzebnych im do pracy na Ścieżce Łowów. W miesiącu Rua 1477 wypłynęli w poszukiwaniu wiedzy na Ocean Indrisański, zmierzając do Saemasta, domu morskich t’skrangów. W powrotnej drodze sztorm dopadł Śmigłego Vursuka i rozbili się na nieznanej wyspie, wyratował ich dopiero annawicki statek.

Gdy wrócił wraz z przyjaciółmi w początkiem Mawag, oswobodził Mandalay od wysłannika Ambarpula, potężnego konstrukta. W miesiącu Ghamil 1477 rozpoczęli długą pielgrzymkę do Dravady, świętego miasta. Płynąc rzeką odrodzenia przez Lumanadar, dotarli tam z początkiem Raquas. Celem ich było Basharpur, rodzinna osada Tizkara. 14 dnia Raquas 1477TH Karam spojrzał po raz pierwszy na rodzinny dom Tizkary. Poznał też jej historię i pomógł uwolnić ją od znamienia, które kiedyś przyjęła na siebie

W pierwszych dniach Sollusa Karam z przyjaciółmi był już w majańskich klasztorach mędrców. 30 dnia Riag 1477 TH rytualnie przyzwali Horrora i stoczyli z nim śmiertelny bój. Udało im się pokonać Horrora, choć omalże nie przypłacili tego życiem

Ostatnie wydarzenia

W wyniku magii jaka panowała w Leżu Ambarpula, w czasie gdy oni, fizycznie przeniesieni w astralną przestrzeń, walczyli z Horrorem, w fizycznym świecie czas pędził na złamanie karku. Nim pokonali potwora i wyszli z astralu, “na zewnątrz” upłynęło blisko 20 lat.

Gdy 10 dnia Mawag 1498 Kartam z Tizkarą, Kiaurem i Dwirnachem odwiedzili dom Sinmagira, wzbudzili prawdziwą rewolucję. Długo byli ekscytującym wydarzeniem dla wszystkich magów i adeptów z Vaniri i wschodnej Indrisy. Wiosną 1497 TH Karam wraz z Tizkarą udali się na odpoczynek do Gibra-Tahar nadmorskiego pałacu Mandalayów. Tam też Karam przeżył okres przemian w życiu Tizkary. Po walce z Horrorem, dziewczynę opuściła magia Łowcy Horrorów. Nadszedł jej czas Przemiany, wyboru ściezki, przez jaki przechodzą wszystkie indrisańskie elfy. Miłość Karama przyciągnęła ją na powrót na ścieżkę Łowcy. Nie straciła nic ze swoich dawnych mocy i talentów. 24 dnia Ghamil 1497TH oboje złożyli sobie Przysięgę Lojalności. Wtedy też elfka ropoczęła szkolić swojego ukochanego na VI Krąg Dyscypliny. Z początkiem Sollusa udali się wspólnie na kolejną pielgrzymkę do Dravady i w odwiedziny rodzinnego Basharpur.

Odwiedzili też Kanitherium - therańską osadę w Indrisie, by tam poprosić o pomoc maga Ovolona. Chcieli zgłębić tajemnice jaskiń Ambarpula i upewnię się, że Horror jest całkowicie unicestwiony. Końcówkę roku spędzili w Basharpur i rodziny Tizkary. Wiosną 1498TH wrócili do Vaniri, do zamku Mandalay. Tizkara podjęła decyzję, by opuścić Indrisę i udać się z ukochanym do Barsawii. Z miesiącem Mawag wyruszyli therańską kilą w stronę zachodu.Opuścili pokład statku w Carcarenie. Tam też Karam poznał kupca Viggo i razem z nim, na pokładzie legendarnej Mallornici osiągnęli Urupę.

Karam pomógł przyjacielowi odnaleźć Andanę, jego żonę. Zapuścił korzenie w Urupie. Poznał Iluzjonistę Likarda, szczególnie zainteresowanego losami Vorstów. Wynajął mieszkanie w Zennice, gdy dowiedział się poruszającej nowiny - jego ukochana elfka, jest w ciąży. Karam nie mógł uwierzyć, rzadko w historii zdarzały się przypadki, by miłość człowieka i elfa przynosiła owoce.

W Urupie poznał młodego Łowcę Ekkara, który pracował przy Ogrodach elfów z Liandrill. Widząc jego gotowość przeprowadził z nim szkolenie i zabrał go na wyprawę do Aras Nehem gdzie przeprowadził z nim Rytuał Awansu. Po powrocie, przez cały miesiąc Sollus pracował w Ogrodach pomagając Ekkarowi i Jandarowi w pracach.

W miesiącu Riag udał się z Dwirnachem w drogę do Tansiardy, eskortując kupca Jorge Werwisle. Po drodze, na jeziorze ban mieli serię przygód, i tam Karam dowiedział się o Jehutrah, napastujących pobliską wioskę.

karam/historia.txt · ostatnio zmienione: 2012/06/11 08:49 przez gerion
[unknown link type]Do góry
Magus RPG