Manuskrypt Jedoyeha

Manuskrypt Jedoyeha, to Księga, oprawna w czerwoną skórę i wzmocniona pozłacaną blachą. Na skórzanej okładce wytłoczone therańskie litery oznajmiają: Cirolle ke'Jedoyeh. Księga pisana jest w therańskiej odmianie Sperethiela.

Arket badał manuskrypt przez 10 dni, w miesiącu Ghamil 1506 TH. Księga spoczywa w osobistej bibliotece mistrza Chorcusa, głowy Gildii Alchemików JKM. Arket nie wie w jaki sposób trafiła ona w ręce cechmistrza, natomiast po lekturze tomu, stwierdził on, że zawiera skrajnie niebezpieczną wiedzę. Ponadto badając astralne odbicie księgi zauważył, że jest ona sama w sobie obiektem magicznym. NIe mógł natomiast dostrzec szczegółów wzorca księgi.

Wstęp:

Księga datowana jest na rok 999 TE, a więc około 1441 TH. Jedoyeh, therański Ksenomanta opisuje swoje badania alchemiczne we współpracy z barsawiańskim elfem Kilimandrosem, Łowcą Horrorów.

Rozdział 1

Dekokty i esencje z pomiotu Baggi
W tym rozdziale Jedoyeh opisuje użytkowe zastosowanie kwasów trawiennych Baggi, jako wyjątkowego rozpuszczalnika, nie mającego równych sobie w naturalnych kwasach. Podaje również przepis na magiczny wywar z 20 gałek ocznych Baggi, mający w efekcie sprawić, by przez godzinę po jego zażyciu, Dawca Imion zyskał nadzwyczajną giętkość i rozciągliwość, podobnie jak te pomniejsze Horrory. Ilość składników dodatkowych jest zatrważająca, a Jedoyeh nie opisuje, czy dokonał udanych eksperymentów. Jednym z przepisów jest również diamentowa mączka z pazurów Baggi, której użycie, zamienia dłoń Dawcy Imion w śmiertelnie ostrą broń, zdolną przepić żelazny pancerz.

Rozdział 2

Dekokty i esensje ze Zgrzytacza
Najwięcej miejsca Jedoyeh poświęca na analizę składników maści, której głównym elementem jest mózg tego pomniejszego Horrora. Efektem wtarcia maści w skronie jest wpadnięcie w berserkerski szał, który sprawia, że Dawca Imion nie zwraca uwagi na żadne obrażenia jakich doznaje, jest niewrażliwy na utratę przytomności od ran i może walczyć choćby otrzymał śmiertelne obrażenia. Stan bitewnego upojenia jest dość krótki i skrajnie wyczerpujący. Daje walczącemu nadnaturalną siłę. Jedoyeh nie nadmienił, na ile użycie maści plugawi prawdziwy wzorzec.

Rozdział 3

Trucizna paraliżująca z jadu Qurala
Ten rozdział zawiera krótki traktat o sposobie wydobycia worków jadowych z konstrukta Qural'lotectica. Następnie opisuje metody ekstrakcji jadu paralizującego i sposób konserwacji i dodatków, które w efekcie dają znakomity smar do wszelkiej broni. Kontakt ze skórą Dawcy Imion, poza niewysłowionym bólem, obejmuje paraliżem rozchodzącym się na cały organizm.

Rozdział 4

Bogactwo narządów Jehutry
Ksenomanta najwięcej miejsca poświęcił na opis magicznej mazi, którą można uzyskać w alchemiczny sposób, z narządów Jehutry. Maź mrożąca, którą można zamknąć w szklany pojemnik, po jego rozbiciu, paraliżuje zimnem i zamraża ofiarę, podobnie jak jedna z mocy tego potwora.
Inny przepis wskazuje sposoby pozyskania lepidła z narządów Jehutry, zdolnego przykleić do podłoża choćby grzmotorożca, na długie godziny. Jedoyeh w obu przypadkach podaje pełną dokumentacje alchemiczną, wykaz wszystkich domieszek i substancji konserwujących, jak również sam proces stworzenia finalnego produktu.

przedmioty/manuskrupt_jedoyeha.txt · ostatnio zmienione: 2017/01/15 20:17 przez gerion
[unknown link type]Do góry
Magus RPG